OSTATNI WŚRÓD OSTATNICH - PRIEMIERA OSTATNIEGO "PÓŁKOWNIKA" Z UDZIAŁEM TWÓRCÓW
14 września 2009 r., g. 18.00, Kino Charlie
WSTĘP WOLNY!
Wstęp
Plakat
Zakończeniem, a zarazem swoistym uwieńczeniem Przeglądu KINO NA CENZUROWANYM 2, czyli nie takiej krótkiej historii dokumentalnych "półkowników" w kinie polskim, będzie pierwszy publiczny pokaz najprawdopodobniej ostatniego fabularnego "półkownika" PRL - GRY I ZABAWY (1982) w reżyserii Tadeusza Junaka. Obok pamiętnej majowej premiery KWIATU PAPROCI (1972) jest to z pewnością najważniejsze wydarzenie całego cyklu.
Po 27 latach od swego powstania, "ostatni wśród ostatnich", zapomniany po '89 roku, wstrząsający dramat Tadeusza Junaka doczeka się PIERWSZEGO W SWOJEJ HISTORII PUBLICZNEGO POKAZU !!! 14 września 2009 r. o godz. 18.00, w łódzkiej Kino-Galerii Charlie (ul. Piotrkowska 203/205), odbędzie się oficjalna premiera filmu z udziałem reżysera - Tadeusza Junaka, autora scenariusza - Macieja Z. Bordowicza
oraz aktorów grających w filmie: Marka Bieleckiego, Hanny Bieluszko, Małgorzaty Boratyńskiej, Cezarego Domagały, Ryszarda Jabłońskiego, Ireny Kownas, Bogusławy Pawelec, Jana Wojciecha Poradowskiego, Arnolda Pujsza, Wojciecha Sanejko, Bogdy Sztencel.
W filmie występują: Małgorzata Potocka (Milka), Emil Karewicz (Bryziński), Tomasz Zaliwski (pan Edzio "Zadra, właściciel warsztatu), Irena Kownas, Grzegorz Heromiński, Hanna Bieluszko, Cezary Domagała, Jerzy Rogowski (robotnik), Bogusława Pawelec (studentka Zuza), Leon Niemczyk, Józef Grzeszczak (robotnik), Janusz Dziubiński
O TWÓRCACH:
Tadeusz Junak, ur. 01 II 1945 r. w dzisiejszym Petersburgu. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w PWSFTViT w Łodzi. W trakcie studiów był jednym z założycieli i twórców Warsztatu Formy Filmowej. Warsztat ten miał ambicje analizowania relacji między obrazem i dźwiękiem.
Tadeusz Junak tworzy w różnych dyscyplinach artystycznych. Realizuje filmy dokumentalne, fabularne filmy telewizyjne, seriale telewizyjne, fabularne filmy kinowe, teatry telewizyjne, widowiska rozrywkowe, spektakle teatralne na tzw. "deskach", operetkę. Jest laureatem wielu nagród filmowych i telewizyjnych, krajowych i zagranicznych.
Od 2002 r. pełni funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Studia Teatru Telewizji przy Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Maciej Zenon Bordowicz, ur. 16.IX.1941r. w Mińsku Mazowieckim. Ukończył Wydział Aktorski i Reżyserski warszawskiej PWST. Jako aktor (ten zawód uprawiał do 1971, potem się świadomie wycofał z aktorstwa, które było tylko pewnym etapem na reżyserii) grał w Teatrze Narodowym tak znaczące role, jak Doktora w Kordianie czy Tadzia w Kurce Wodnej. Jako poeta debiutował na łamach "Współczesności" w 1958 r., jako dramaturg - w 1962 na stworzonej m.in. przez siebie scenie Teatru "Hybrydy" jednoaktówką Projekt wejścia na parapet. Debiut na scenie zawodowej nastąpił w 1964r., po wygraniu Konkursu na Debiut Dramaturgiczny, sztuką Idący o poranku w Teatrze Ateneum.
Ryszard Lenczewski, ur. 5 VI 1948 r. Ukończone studia w Łódzkiej Szkole Filmowej - Wydział Operatorski. Dyplom w 1975 r. Zrealizował jako operator obrazu 21 filmów fabularnych i 3 seriale TV. Pracuje także jako reżyser reklam, filmów dokumentalnych i teledysków. Wykładowca Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi, od roku 2008 jego prodziekan. Laureat wielu nagród na festiwalach filmowych w kraju i za granicą.
AKTORZY OBECNI NA PREMIERZE FILMU:
Marek Bielecki, ur. 17 listopada 1960 r. w Bytomiu. Adiunkt Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Aktor, reżyser i pomysłodawca 21 odcinków serialu telewizyjnego "Święta wojna" dla TVP 2. Znany również z ról w filmach nominowanych do Oscara: ojca w filmie "Męska sprawa", badylarza w filmie Fabickiego "Z odzysku" z programów telewizyjnych "Siedem pokus" RTL 7, "Lato z POLSATEM", serialu "Rozalka Olaboga", filmu "Gry i zabawy", spektakli telewizyjnych m.in. "Biderman i podpalacze", "Zapiski więzienne", programu rozrywkowego "Nocna scena śmiechu", serialu TV "Miodowe lata", filmu Juliusza Machulskiego "Pieniądze to nie wszystko".
Długoletni aktor warszawskiego Teatru OCHOTA, gościnnie - aktor kabaretu Zenona Laskowika. Ze spektaklami występował w USA, Kanadzie, Francji, Anglii, na Litwie, w Moskwie, na scenach Polski.
Odznaczenie: Zasłużony Działacz Kultury Polskiej (Min. Kultury 1990), Special Artistic and Humanitarian Award - Polonia Amerykańska - 2003.
Film GRY i ZABAWY był jego kinowym debiutem.
|
Hanna Bieluszko jest aktorką teatralną i filmową. W 1979 roku ukończyła studia aktorskie (PWST w Krakowie), a w 1981 roku dostała od uczelni dyplom. W latach 1979-86 i 1987-92 występowała w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, w latach 1986-87 w Teatrze Rozmaitości w Warszawie, od 1992 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Zadebiutowała w filmie "Barwy ochronne" z 1976 roku. Zagrała tam nie dużą rolę, jednak dość znaczącą w jej życiu zawodowym. Po tym filmie i paru następnych posypały się propozycję kolejnych ról. Po występie w filmie "Łabędzi spływ" z 1988 roku Hania zrobiła sobie przerwę w graniu na ekranie (jednak nadal grała w teatrze). Zajmowała się też, nadal w przerwie, ediutami szkolnymi. Powróciła na mały ekran dopiero w 2001 roku w serialu "Samo niebo". Od 2003 roku występuje w serialu "M jak miłość" i obecnie z nim jest najczęściej kojarzona.
|
Małgorzata Boratyńska. Aktorka filmowa, głosowa i reżyser dubbingu. Absolwentka PWST w Warszawie oraz Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. W latach 1981-88 występowała w Teatrze na Targówku w Warszawie. Role filmowe (m.in.): Siekierezada, C.K Dezerterzy, Czarodziej z Harlemu, W środku Europy.
Film GRY i ZABAWY były jej kinowym debiutem.
|
Cezary Domagała (ur. 8 stycznia 1961 w Niemodlinie), polski aktor i reżyser oraz autor tekstów piosenek i spektakli muzycznych.
Ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi (1983). Związany był z teatrami: Lubuskim w Zielonej Górze, Na Targówku, Rampa, Rozmaitości, Syrena, Adekwatnym, Staromiejskim i Buffo w Warszawie. Jako aktor występował m.in. w musicalu Metro i programach TV (Zulu-Gula), zagrał kilkadziesiąt ról filmowych. Popularność przyniosły mu role Maćka Derbicha w serialu W labiryncie i śpiewaka Zadory w serialu opartym na prozie Kornela Makuszyńskiego Panna z mokrą głową. Członek ZASP, ZAiKS, ASSiTEJ (Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży). W 1999 r. zdobył Atest ASSITEJ za przedstawienie Pinokio czyli muzyczna opowieść o dobrym wychowaniu wg Carla Collodiego w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. W 2005 r. został uhonorowany nagrodą za reżyserię przedstawienia Cafe Sax w Teatrze Dramatycznym w Elblągu na XIV Konkursie Teatrów Ogródkowych w Warszawie.
|
Ryszard Jabłoński. Aktor teatrów: im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze (1975-76), im. W. Horzycy w Toruniu (1976-79), Współczesnego we Wrocławiu (1979-84), Dramatycznego w Warszawie (1984-92). Od roku 2004 aktor Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Ma na swoim koncie niezliczoną ilość roł kinowych i telewizyjnych, m.in.: "Sztuka kochania", "Rozmowy kontrolowane", "Tato"
|
Irena Kownas. Aktorka filmowa i teatralna, która popularność zyskała jako odtwórczyni charakterystycznych ról drugoplanowych. Urodzona w Wilnie po raz pierwszy przed kamerami stanęła w roku 1963 na planie obrazu zatytułowanego "Dwa żebra Adama". Występowała w teatrach: Ludowym w Warszawie (1961-63), im. Stefana Jaracza w Olsztynie (1963-66), Współczesnym w Szczecinie (1966-68), Komedia w Warszawie (1968-76), Ateneum w Warszawie (1976-85), Ochoty w Warszawie (1982), Polskim w Szczecinie (1985-86), Rozmaitości w Warszawie (1986-91), Powszechnym w Warszawie (1993), Muzycznym Roma (1999).
|
Bogusława Pawelec. Aktorka Teatru im. Jaracza w Łodzi. W 1978 ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Od 1977 r. występuje w rolach filmowych i telewizyjnych (m.in. "Przypadek", "Bluszcz", "Seksmisja", "Tam i z powrotem"). W 1997 została nagrodzona "Złotą Maską" za rolę Daluji w "Walcu samotnych" w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. W 1999 otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego z okazji obchodów 110-lecia Teatru im. Jaracza w Łodzi.
|
Jan Wojciech Poradowski, ur. 17 września 1957 r. w Łodzi. Aktor Teatru Narodowego w Warszawie (1983 - 1987), Teatru Nowego w Łodzi (1987 - 1991, 1995 - 1996), Teatru Powszechnego w Łodzi (1991 - 1995, 1996 - ...). Choć GRY I ZABAWY były jego filmowym debiutem nigdy nie związał się z kinem. W 1991 zagrał jeszcze u Pasikowskiego w KROLLU. Znany także z udziału w serialach KLAN i SPRAWA NA DZIŚ.
|
Arnold Pujsza. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi (1984). Uczeń Jana Peszka. Za swoich "mistrzów" uważa także Ewę Mirowską i nieżyjących już: Michała Pawlickiego oraz Bogusława Sochnackiego. Zanim trafił do Poznania "szlifował deski" teatrów w Legnicy, Gnieźnie, Bydgoszczy i Szczecinie. Przez nieco ponad 20 lat, zagrał w blisko 100 inscenizacjach. Pankracy w "Nie-boskiej komedii", Żiwago w "Doktorze Żiwago", Albin w "Ślubach panieńskich", Kreon w "Antygonie, Toulon w "Czerwonych Nosach" czy Chudogęba w "Wieczorze trzech króli" wytyczają kierunki jego drogi artystycznej. Od 2002 roku związany jest z Teatrem Muzycznym jako aktor i asystent dyrektora do spraw artystycznych. Tu zagrał w ponad 20-tu tytułach. Od tego samego roku datuje się jego współpraca z Eksperymentalnym Teatrem Operowym Elżbiety Arsso-Cwalińskiej i udział w spektaklach: "Aknebungi", "Vibrant desire", "Love and the Grass", "The total luxury" oraz "Sexyfaces" - wszystkie w ramach kolejnych edycji festiwalu teatralnego Malta. Ostatnie pięciolecie, to najdynamiczniejszy okres w jego życiu zawodowym. Do wymienionych dokonań należy dodać, wspólnie z Dorotą Latour, reżyserię widowiska plenerowego "Mars, Koziołki, Wenera i budżetowa afera" z okazji 750-lecia lokacji Poznania, a także samodzielne reżyserie tekstów Jacka Kowalskiego "Cesarski ciach", oraz "Szopka dominikańska".
|
Wojciech Sanejko. Absolwent PWST w Warszawie (1981). Obecnie aktor warszawskiego Teatru GO. Ważniejsze role kinowe: "Czarodziej z Harlemu", "Obywatel Piszczyk", "Sztuka kochania", "Historia niemoralna".
Film GRY i ZABAWY był jego kinowym debiutem.
|
Bogda Sztencel. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi (dyplom 1987). Niegdyś aktorka Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Obecnie występuje na scenie wrocławskiego Teatru Komedia. Występowała w filmach kinowych (m.in. "Mężczyzna niepotrzebny!", :Wszystko będzie dobrze") i telewizyjnych (m.in. "Polska śmierć"). Aktualnie gra na planie nowego filmu Marka Lechkiego pt. "Erratum"
|
|
|
Repertuar
Wydarzenia
31 grudnia od godz 18:30 14, 21, 28 GRUDNIA GODZ 17:00 zapisy trwają do 4 października! Ważna informacja! październik 2024 - czerwiec 2025
Kino
|
| |
Kupujesz bilet online? Możesz okazać go na telefonie, przed wejściem na salę
www.OpenCinema.pl
Zapraszamy do współpracy przy organizacji kina letniego
|