Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja odbywający się w Koszalinie, z roku na rok gromadzi coraz więcej widzów i sympatyków. Głównym celem Festiwalu jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób niepełnosprawnych. Uniwersalne przesłanie tych filmów zawiera się w przekonaniu o głębokim sensie zmagania z własnym losem, pokonywania barier i odnajdywaniu drugiego człowieka. Replika tego festiwalu odbędzie się w dniach 7-8 września 2011 r. w Kinie Charlie, zapraszamy.
REPERTUAR:
7 września:
1.
"Mama" ("Mum"), reż. Adelheid Roosen, Holandia 2009, czas 20'
Opowieść reżyserki o swojej mamie, która choruje na Alzheimera. Statyczna kamera pokazuje krótkie, statyczne sceny odzwierciedlające miłość i humor, przybliżające istotę choroby.
2.
"Brzydkie słowa", reż. Marcin Maziarzewski, Polska 2010, czas 28'
Piotr jest realizatorem dźwięku cierpiącym na Zespół Tourette'a objawiającym się wykrzykiwaniem wyzwisk i przekleństw. Przez całe swoje życie zmaga się z własnymi ograniczeniami w poszukiwaniu relacji z drugim człowiekiem.
3.
"Decrescendo", reż. Marta Mironowicz, Polska 2011, czas 27'
Tomek jest młodym psychologiem i muzykiem pracującym w domu starców. Doskonale radzi sobie w rozmowach z pensjonariuszami, jest ciekawy ich przeżyć, dla każdego ma czas. Pytany, co robi w takim miejscu mówi, że piękno rozmowy nie jest zależne od piękna osoby mówiącej.
4.
"Uśmiechnij się i w nogi" ("Smile and run"), reż. Ray Jacobs, W. Brytania 2010, czas 13'
Arty Party to grupa 11 pełnosprawnych i niepełnosprawnych performerów . Ich praca na scenie to podróż emocjonalna, odkrywanie ciała i duszy, próba poszukiwań sensu otaczającego świata.
8 września:
1.
"Nora wciąż żyje" ("Nora is still alive), reż. Martin Jabs, Niemcy 2010, czas 70'
Miała żyć tylko 26 lat, teraz ma lat 30. Opiekunka: " przebywając z Norą stajesz się bardziej świadomy tego, że twoje dzieci są zdrowe".
2.
"Schowek" ("Storage"), reż. David Lea, W. Brytania 2009, czas 14'
19-letni Jason z powodu autyzmu jest odizolowany od świata i prowadzi obsesyjne zmagania z przedmiotami dnia codziennego. Kiedy nie może czegoś znaleźć w specjalnym pudełku, jego świat zaczyna się ścierać z tym drugim, obcym, naszym.