DEBATY
DEBATA: ZRÓWNOWAŻONE MIASTA PRZYSZŁOŚCI: PLANY CZY MARZENIA?
W Łodzi zapraszamy na debatę o przyszłości miast po projekcji filmu "Zurbanizowani" w reżyserii Gary'ego Hustwita, w piątek 11 maja o godzinie 18:00.
Prognozy przewidują, że w 2050 roku 75% populacji ziemi będzie mieszkać w miastach. Coraz istotniejsze stają się zatem zagadnienia dotyczące projektowania przestrzeni miejskiej. Film "Zurbanizowani" śledzi strategie związane z tzw. urban design. Przedstawia prace najbardziej znanych architektów z różnych zakątków świata.
A jak jest w Polsce? O tym, jak wyglądają perspektywy zrównoważonego rozwoju na lokalnym poziomie, porozmawiamy podczas debat w trzech miastach: Łodzi, Gdyni i Lublinie. W debatach wezmą udział przedstawiciele i przedstawicielki władz miejskich oraz organizacji pozarządowych, eksperci i ekspertki w dziedzinie architektury i budownictwa naturalnego, a także sami mieszkańcy i mieszkanki miast. W dyskusji postaramy się zestawić pokazywane w filmie rozwiązania z perspektywą rozwoju polskich miast.
Debaty organizuje agenda ONZ ds. Rozwoju (UNDP), koordynująca inicjatywę Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce. Partnerami debaty jest Stowarzyszenie Green Cross oraz Krytyka Polityczna.
Wstęp na debatę jest wolny. Pierwszeństwo mają osoby, które posiadają bilet na poprzedzający ją seans.
W debacie udział wezmą:
Marek Janiak, Architekt Miasta
Wojciech Makowski, Fundacja Fenomen
Mariusz Zatylny, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego
Moderacja: Hanna Gill-Piątek, Krytyka Polityczna
DEBATA: ROZWÓJ - MIRAŻ WIECZNEGO POSTĘPU?
W Łodzi zapraszamy na debaty o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą postęp, po projekcji filmu "Pułapki rozwoju" w reż. Mathieu Roy'a i Harolda Crooksa, w sobotę 12 maja o godzinie 16:00.
Nie podlega wątpliwości, iż lekkomyślne zużycie zasobów prędzej czy później ograniczy postęp i będzie miało kolosalny wpływ na ludzkość. "Pułapka postępu" tworzy się, gdy konflikt pomiędzy krótkoterminowym interesem wybranych grup (często elit), a długoterminowym interesem współczesnej cywilizacji, skłania do wyboru strategii osiągania szybkiej korzyści kosztem zniszczenia naturalnych zasobów. Czy istnieją więc granice postępu? Czy wyznaczają je ograniczone zasoby, postawy społeczne, etyka, czy my sami? Nie wszystkie cywilizacje bowiem rozwijały się ponad potrzebę zaspokojenia podstawowych funkcji życiowych, co potwierdza istnienie hamulca rozwojowego. Jakiego rozwoju potrzebujemy, patrząc na naszą cywilizację z perspektywy przyszłości? Już dziś warto poświęcić uwagę rozważaniom na temat czarnej skrzynki odnalezionej po naszych czasach. Czy znając jej zapis możemy zmienić coś teraz, żeby uniknąć losu upadłych cywilizacji? Z pewnością nie jesteśmy bezradni wobec zaistniałych problemów, gdyż mają one źródło w naszym działaniu. Rozwiązanie leży więc w zasięgu naszych możliwości. Odpowiedzi na postawione pytania postaramy się poszukać po obejrzeniu filmu "Pułapki rozwoju", podczas debaty z udziałem uczonych i myślicieli XXI wieku.
Organizatorami debat są Greenpeace Polska i Fundacja im. Heinricha Bölla.
Wstęp na debatę jest wolny. Pierwszeństwo mają osoby, które posiadają bilet na poprzedzający ją seans.
W debacie udział wezmą:
Andrzeja Kassenberga, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju
Piotra Szumlewicza, publicysta
Moderacja: Marta Madejska, Stowarzyszenie Topografie