Tydzień kina hiszpańskiego jest cykliczną imprezą o zasięgu ogólnopolskim, której celem jest kompleksowa prezentacja i promocja kinematografii hiszpańskiej w Polsce. Tydzień kina hiszpańskiego organizuje Ambasada Hiszpanii i Instytut Cervantesa we współpracy z Agencją Promocji Manana. Celem organizatorów jest konsekwentne rozwijanie imprezy, aby służyła jak najlepiej promocji hiszpańskiej sztuki filmowej oraz jej obecności w polskich mediach.
Tydzień kina hiszpańskiego odbywa się co roku na wiosnę w największych miastach Polski. W ramach imprezy mają miejsce pokazy najnowszych hiszpańskich filmów fabularnych, dokumentalnych oraz krótkometrażowych, pokazy specjalne klasycznych filmów wybitnych twórców hiszpańskich, spotkania publiczności z filmowcami, dyskusje z udziałem znawców kultury hiszpańskiej w ramach cyklu Cine Forum oraz pokazy dla dystrybutorów i dziennikarzy, których celem jest komercjalizacja filmów hiszpańskich na polskim rynku audiowizualnym.
Projekcje filmów i imprezy towarzyszące będą miały miejsce w 6 miastach Polski.
- Warszawa - kina Muranów i Rejs
- Kraków
- Łódź - kino Charlie
- Poznań - kino Pałacowe
- Wrocław
- Gdańsk - DKF Żak
Zaprezentowanych zostanie 12 filmów pełnometrażowych powstałych w Hiszpanii w ciągu ostatnich dwóch lat, między innymi:
- Las horas del dia (nagroda FIPRESCI na MFF Cannes)
- Un instante en la vida ajena (nagroda Goya dla najlepszego dokumentu)
- Astronautas (najlepszy debiut na MFF Valladolid)
- La vida que te espera (konkurs MFF Berlin)
- En la ciudad (konkurs MFF San Sebastian)
- Polígono Sur (nagroda C.I.C.A.E. na MFF Berlin)
- Noviembre (nagroda FIPRESCI na MFF Toronto)
- La flaqueza del bolchevique (MFF san Sebastian)
Dla widzów zainteresowanych klasyką filmową przygotowaliśmy projekcje dwóch arcydzieł: Don Kichota w reżyserii G.W Pabsta z 1933 roku oraz Śmierci rowerzysty Juana Antonio Bardema z 1954 roku.
Szczegółowy program projekcji zostanie ustalony do końca lutego 2005 roku.
W Warszawie odbędzie się w sumie 29 projekcji, co oznacza, że filmy będą pokazywane dwu lub trzykrotnie. Wybranym projekcjom będą towarzyszyły spotkania i dyskusje, które wzbogacą odbiór prezentowanych dzieł.
W poszczególnych miastach zostaną zaprezentowane zestawy filmów wybrane przez partnerów przygotowujących imprezę w poszczególnych ośrodkach. O liczbie filmów, godzinach projekcji i imprezach towarzyszących w każdym z miast po konsultacjach z organizatorami zadecydują instytucje prowadzące kina. Organizatorzy przygotują promocję ogólnopolską oraz plakaty i foldery, które będą mogły być wykorzystane we wszystkich kinach.
Nazwa Cine Fórum nawiązuje do tradycji dyskusyjnych klubów filmowych zakorzenionej w świecie hiszpańskojęzycznym. Cykl został zainincowany przez Instytut Cervantesa i Agencję Promocji Manana podczas tegorocznego 5. Festiwalu Filmów Latynoamerykańskich w Warszawie. Począwszy od tego roku Cine Fórum towarzyszyć będzie kolejnym edycjom Tygodnia kina hiszpańskiego oraz Festiwalu Filmów Latynoamerykańskich. Naszym pragnieniem jest, by związek istniejący pomiędzy dziełem filmowym, a rzeczywistością kulturalną, społeczną i polityczną, w której ono powstawało, stał się przedmiotem dyskusji. Tym samym chcielibyśmy, żeby spotkania te posłużyły do lepszego zrozumienia świata przynależnego "innym", do którego wydaje się nam czasami, że my nie należymy. Cine Fórum jest próbą stworzenia w Polsce forum opinii, dialogu i tolerancji, którego osią będzie kino iberoamerykańskie.
Oficjalna strona przeglądu:
www.manana.pl/hiszpanie.