THEO van GOGH - biogram
Urodził się w 1957 w Hadze. Zginął 2 listopada 2004 na ulicy w Amsterdamie. Kontrowersyjny reżyser holenderski, publicysta i aktor, znany z krytyki świata islamskiego, prawnuk handlarza dzieł sztuki Theo van Gogha (brata sławnego malarza Vincenta van Gogha).
Theo ukończył prawo i rozpoczął pracę jako kierownik sceniczny. Jako reżyser debiutował filmem Luger. Za filmy Blind Date i In het belang van de staat otrzymał nagrodę Gouden Kalf, holenderski odpowiednik Oscarów. Jako aktor pojawił sie w produkcji De noorderlingen, potem pracował dla telewizji, prowadząc prowokujące rubryki dla "Metro International" i innych gazet. Jego ostatnia książka, Allah weet het beter ("Allah wie lepiej"), w której użył typowego dla siebie kpiącego i cynicznego tonu, zawierała jego poglądy na islam.
Razem z urodzoną w Somalii aktywistką polityczną Ayaan Hirsi Ali, członkinią parlamentu holenderskiego, nakręcił film "Submission" ["Poddanie", dosłowne tłumaczenie słowa "islam"], w którym przedstawił praktykę przymusowego obrzezania kobiet w społeczeństwach islamskich. Pokazuje w nim cztery kobiety w przezroczystych szatach, z namalowanymi na skórze arabskojezycznymi tekstami, uwłaczającymi godności kobiet. Po ukazaniu się filmu zarówno van Gogh, jak i Ayaan Hirsi Ali, spotkali się z groźbami śmierci, prawdopodobnie ze strony fundamentalistów muzułmańskich. Reżyser nie brał ich poważnie i odmówił ochrony ze strony policji. Theo van Gogh był członkiem holenderskiego stowarzyszenia o republikańskim, antymonarchistycznym charakterze i wspierał kandydaturę Ayaan Hirsi Ali do parlamentu. Zastrzelił go 26-letni Holender marokańskiego pochodzenia Mohammed Bouyeri, przybijając nożem do jego piersi rozwlekły elaborat wzywający do świętej wojny ze wszystkimi niewiernymi. "Submission" można znaleźć w internecie:
http://ayaanhirsiali.web-log.nl/log/2292608].
FILMOGRAFIA THEO
- 1982: Luger
- 1984: Een dagje naar het strand
- 1986: Charley
- 1987: Terug naar Oegstgeest
- 1989: Loos
- 1993: Vals licht
- 1993: Ilse verandert de geschiedenis
- 1994: 06
- 1994: Reunie
- 1994: Eva
- 1994: Een galerij: De wanhoop van de sirene
- 1995: De Eenzame Oorlog Van Koos Tak
- 1996: Blind Date
- 1996: Hoe ik mijn moeder vermoordde
- 1997: In het belang van de staat
- 1997: Au
- 1998: De Pijnbank
- 2001: Baby Blue
- 2001: De nacht van Aalbers
- 2002: Najib en Julia
- 2003: Interview
- 2004: Zien
- 2004: Submission
- 2004: Cool
- 2004: 06/05
- 2005: Medea
- 2005: Bad
INNE INFORMACJE
Na czym właściwie polegała obraza, której dopuścił się Van Gogh? Za co zapłacił życiem?
Z relacji holenderskich muzułmanów wynika, że Van Gogh obraził ich przede wszystkim umieszczeniem w filmie fragmentów Koranu na nagim kobiecym ciele. Koran jest święta księgą, której nie wolno kłaść na ziemi, ani nawet dotykać bez poddania się ablucjom. Zniszczonych egzemplarzy nie wyrzuca się. Ciało kobiety uważane jest zaś przez muzułmanów za nieczyste. Stąd zestawienie Koranu i "siedliska grzechu" jest dla wyznawców Allaha strasznym bluźnierstwem. Dlatego Van Gogh musiał zginąć. Nie bez znaczenia jest fakt, że zabójstwo Van Gogha miało miejsce właśnie w Holandii. Najbardziej dekadenckim i "upadłym" kraju Europy. To w tym kraju zalegalizowano miękkie narkotyki, prostytucję, małżeństwa homoseksualistów i eutanazję. [wg artykułu Wojciecha Zembatego]