X FESTIWAL TWÓRCÓW "POWIĘKSZENIE"
5-10 czerwca 2008 r., kino Charlie
Wstęp
Powiększenia bohaterów Powiększenia 2008
Program "30 minut"
Program "Pierwszy dokument"
Plakat
Czesław Mozil - koncert w Łodzi Kaliskiej
Retrospektywa Witolda Leszczyńskiego
"30 minut" na Powiększeniu
5 półgodzinnych filmów fabularnych wyprodukowanych w ramach drugiej edycji porogramu "30 minut":
"Samotność kucharza szybkich zamówień" w reż. Marcela Sawickiego
"Jak to jest być moją matką" w reż. Norah McGettigan
"Aria Diva" w reż. Agnieszki Smoczyńskiej
"Obcy VI" w reż. Borysa Lankosza
"Wszystko" w reż. Gillesa Renarda
Program "30 minut" jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Filmowców Polskich, TVP Kultura oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy i szkół filmowych w Łodzi i Katowicach. Jego kolejne edycje dofinansowane były przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a później przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
1. Marcel Sawicki - urodził się w Ostrzeszowie w 1979 r. Jest absolwentem California Institute of the Arts. Mieszka i pracuje w Los Angeles. W 2005 r. wyreżyserował film "Holiday", który stał się laureatem kilku znaczących nagród i wyróżnień; otrzymał m.in. nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rzymie oraz wyróżnienie za najlepszy film krótkometrażowy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sao Paulo. Krytycy FIPRESCI wyróżnili "Holiday" na festiwalu w Wenecji. Jest także twórcą teledysków.
"Samotność kucharza szybkich zamówień" - Młody Japończyk przyjeżdża do Los Angeles do pracy, ale na miejscu dowiaduje się, że firma, w której miał pracować, upadła. Mimo to decyduje się zostać i przetrwać. Zatrudnia się jako kucharz w japońskim klubie jazzowym. Zakochuje się w Meksykance, która nie mówi po angielsku. Odkrywa nietypową stronę miasta: bez plaż i palm czy drogich samochodów na bulwarach Beverly Hills.
2. Norah McGettigan - Absolwentka Studiów Teatralnych Uniwersytetu Ulster, Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, obecnie studentka Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, prowadziła seminarium z reżyserii teatralnej oraz z literatury dramatu XX wieku na Uniwersytecie Łódzkim. Laureatka Nagrody Romana Polańskiego dla Najlepszego Studenta Reżyserii 2003. Była drugim reżyserem przy filmie "Kto nigdy nie żył" w reżyserii A. Seweryna. Jej film "Piosenka dla Rebeki" zdobył liczne nagrody, m.in. dla najlepszego Europejskiego Filmu Krótkometrażowego na Créteil International Woman's Film Festival 2006, Srebrną Iglicę w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy na wrocławskim festiwalu Ofensiva w 2006 r., nagrodę za najlepsze zdjęcia na festiwalu w Poitiers oraz nagrodę dla filmu średniometrażowego podczas festiwalu w Brest. Jej dwa filmy zakwalifikowały się do konkursu Cinefondation: "The water fight" oraz "Piosenka dla Rebeki". Inne jej filmy to m.in.: "Koniec drogi" i "Dryfując".
"Jak to jest być moją matką" - Monika, od czasu wypadku, któremu uległa trzy lata wcześniej, jest skazana na wózek inwalidzki. Jej córka - Julia - kręci film o matce, który jest częścią jej szkolnego projektu. Film Julii pozwala matce i córce mówić o sprawach, o których do tej pory nie miały odwagi rozmawiać.
3. Agnieszka Smoczyńska - Absolwentka kulturoznawstwa we Wrocławiu i reżyserii na WRiTv w Katowicach (absolutorium). Autorka dwóch krótkometrażowych etiud studenckich "Kapelusz" i "3 love", które zdobyły kilkanaście nagród w Polsce i za granicą. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Studentka Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
"Aria Diva" - Basia (30) prowadzi dom i razem z kochającym mężem wychowuje swoich dwóch synów, wydaje jej się, że ma już poukładane życie i niczego do szczęścia jej nie brakuje. I tak pozornie jest do momentu kiedy do mieszkania piętro wyżej wprowadza się Diva operowa, która zaczyna uwodzić Basię głosem.
4. Borys Lankosz - reżyser filmowy, absolwent PWSFTv i T w Łodzi. Jego film "ROZWÓJ" otrzymał: na 45. San Francisco International Film Festival - nagrodę Golden Gate, na 42. Krakowskim Festiwalu Filmowym - Srebrnego Smoka i Brązowego Lajkonika; zwyciężył również, w kategorii krótkiego dokumentu, Dubrovnik International Film Festival. Film "POLACY POLACY" z udziałem Wisławy Szymborskiej, Stanisława Lema i Krzysztofa Pendereckiego, zakwalifikował się na festiwale w Lipsku, Rzymie i Guangzhou (Chiny). Dokument "KURC" został nominowany do Best Short Film Award na Festival International de Programmes Audiovisuels w Biarritz (Francja) i zwyciężył Cieszyński Festiwal Filmowy. Lankosz jest również autorem cyklu dokumentalnego "Z INNEJ STRONY", do którego zdjęcia realizowane były w Iranie, Francji i Chinach, a także filmu "REKORD ERROLA", nakręconego w Zimbabwe.
"Obcy VI" - Do miasteczka nieoczekiwanie przybywa młody człowiek, którego można by nazwać doskonale przeciętnym, gdyby spod czarnego kapelusza nie wystawały mu pięknie zakręcone pejsy. Gość mimowolnie przypomina mieszkańcom świat, który nie istnieje od tak dawna, że wielu z nich ma prawo sądzić, że nie istniał nigdy. Ludzie zwierzają mu się w konfidencji, jakby chcieli oczyścić mózgi ze wspomnień lub zasłyszanych opowieści. Kiedy wyjedzie, miasteczko nie będzie już takie samo jak przedtem, a już na pewno przez najbliższe dwa tygodnie.
5. Gilles Renard - Francuz (ur. w Rennes) od kilkunastu lat mieszkający w Polsce. Reżyser filmowy i teatralny. W 1986 r. uzyskał tytuł magistra filozofii. W 1996 r. nakręcił na Wydziale Reżyserii PWSFTviT swój film dyplomowy - "Późne popołudnie" (film powstał pod opieką Krzysztofa Kieślowskiego). Jego inne etiudy szkolne, to m.in.: "Limit", "Kręć pan" czy "Powrót". W 2006 r. zdobył Dyplom Honorowy na Krakowskim Festiwalu Filmowym za film o samym sobie pod tytułem "Roszada".
"Wszystko" - filmowa adaptacja noweli Jarosława Sokoła pod tym samym tytułem, tragikomedia o nieudanym życiu szarego obywatela naszego kraju, który po sprzedaniu wysłużonego samochodu, wbrew woli żony i w tajemnicy przed nią, postanowił raz w życiu zaszaleć.
PROGRAM 30 MINUT
"Pokój szybkich randek"
Dramat, Polska 2007
Reżyseria: Anna Maliszewska
Scenariusz: Anna Maliszewska
Dźwięk: Joanna Napieralska
Zdjęcia: Dominik Danilczyk
Obsada: Magdalena Czerwińska, Łukasz Simlat, Bogusława Pawelec, Elżbieta Jarosik, Marian Dziędziel, Cezary Poks, Ewa Lorska, Piotr Głowacki, Anna Deka, Mariusz Wojciechowski
Czas trwania: 39 minut
Opis: Historia młodego małżeństwa, które miało przetrwać całe życie, a zostaje postawione w sytuacji uniemożliwiającej dalsze bycie razem. Artur trafia na wiele lat do więzienia. Natomiast Natalia mimo, że poza murami, odbywa razem z nim wyrok, na który skazuje ją otoczenie oraz odebrane nadzieje. Chcąc ratować gasnącą miłość, młoda kobieta podejmuje próbę zachowania więzi z mężem. Czy uczucie wystawione na ekstremalną próbę ma szanse przetrwania? Film jest analizą rozpadu związku - seks, wyobcowanie, strach, prokreacja, przemoc emocjonalna - to tematy uniwersalne w świecie, w którym co raz trudniej pielęgnować miłość.
"Samotność kucharza szybkich zamówień"
"The loneliness of the short-order"
Polska 2008
Reżyseria: Marcel Sawicki
Scenariusz: Marcel Sawicki, Shin Okuda
Muzyka: Oscar Santos, Michael Gerald Bauer
Muzyka dodatkowa: Gary Matsumoto
Zdjęcia: Monika Woźniak
Obsada: Shin Okuda, Fanny Veliz, Shinichiro Shimizu, Bryan Azeoka, Alpha Takahashi, Norberto Briceno, Lupe Aguilar, Kentaro Hagashi, Manabu Nishimura, Rishun Fukazawa, Junya Nakahara, Mika Tazawa, Chie Saito, Claudia Bracho, Philip Lenkowsky, Michael Gerald Bauer, Ryan Medalie
Czas trwania: 22 minuty
Opis: Młody Japończyk przyjeżdża do Los Angeles do pracy, ale na miejscu dowiaduje się, że firma, w której miał pracować, upadła. Mimo to decyduje się zostać i przetrwać. Zatrudnia się jako kucharz w japońskim klubie jazzowym. Zakochuje się w Meksykance, która nie mówi po angielsku. Odkrywa nietypową stronę miasta: bez plaż i palm czy drogich samochodów na bulwarach Beverly Hills.
"Wszystko"
Polska 2007
Reżyseria: Gilles Renard
Scenariusz: Gilles Renard
Muzyka: Christophe Voise
Zdjęcia: Wojciech Staroń
Obsada: Marian Opania, Katarzyna Kołeczek, Lech Dyblik, Dariusz Toczek, Marta Żmuda Trzebiatowska, Mariusz Leszczyński, Gilles Renard, Barbara Burska
Czas trwania: 25 minut
Opis: Adaptacja opowiadania Jarosława Sokoła pod tym samym tytułem. Andrzej, przyjeżdża do Warszawy, żeby sprzedać samochód; jednak zamiast wrócić do domu, do żony, zostaje na noc w hotelu, by spróbować zakazanego owocu. W rubryce anonsów towarzyskich jego uwagę przyciąga ogłoszenie o intrygującej treści - "Wszystko". Andrzej podejmuje męską decyzję i decyduje się skorzystać z oferty. Jednakże ta wymarzona noc okaże się zupełnie niespodziewanym przeżyciem.
"Jak to jest być moją matką"
Polska 2007
Reżyseria: Norah McGettigan
Scenariusz: Norah McGettigan
Zdjęcia: Marius Matzow Gulbrandsen
Obsada: Iza Kuna, Olga Frycz, Wojciech Mecwaldowski, Lech Sołuba, Katarzyna Chmara, Zbigniew Kaleta, Monika Frąk, Ewa Stankiewicz, Karolina Mróz, Łukasz Krzyżak, Tomasz Biduch, Tomasz Bardorsch, Adela Lizakowska, Katarzyna Szklarek, Edyta Lizakowska, Anna Sądowicz, Jan Marcinowski, Katarzyna Dałek, Michał Napiątek, Monika Nowak
Czas trwania: 31 minut
Opis: Monika, od czasu wypadku, któremu uległa trzy lata wcześniej, jest skazana na wózek inwalidzki. Kobieta nie poddaje się i walczy o pełnoprawne życie. Jej córka Julia w ramach szkolnego projektu kręci o niej film, który pozwala matce i córce mówić o sprawach, których normalnie nie poruszają. Film, który powstaje, wyzwala w nich skrywane dotąd emocje.
"Aria Diva"
Polska 2007
Reżyseria: Agnieszka Smoczyńska
Scenariusz: Agnieszka Smoczyńska, Robert Bolesto
Zdjęcia: Przemysław Kamiński
Obsada: Katarzyna Figura, Gabriela Muskała, Sławomir Grzymkowski, Alan Kozłowski, Olivier Kozłowski, Zdzisław Wardejn, Izabella Kłosińska, Ewelina Starejki, Sebastian Łach, Paul Ofciete
Czas trwania: 30 minut
Opis: Wydaje się, że Basi (Gabriela Muskała) niczego do szczęścia nie brakuje: ma kochającego męża, dwójkę wspaniałych dzieci; pomimo ukończonych studiów, czuje się spełniona prowadząc dom. Pewnego dnia piętro wyżej wprowadza się diva operowa (w tej roli Katarzyna Figura), która uwodzi Basię swoim głosem. Między kobietami zawiązuje się przyjaźń, która przeradza się w zaskakujące dla obu kobiet uczucie. Do czasu kiedy jedna z nich nie staje przed wyborem...
"Obcy VI"
Polska 2007
Reżyseria: Borys Lankosz
Scenariusz: Magda Bart
Muzyka: Mikołaj Trzaska
Zdjęcia: Bartosz Cierlica
Obsada: Wojciech Klata, Grażyna Juchniewicz, Maria Garbowska, Zofia Perczyńska, Joachim Lamża, Karolina Dryzner, Jacek Opolski, Piotr Dąbrowski, Andrzej Korkuz, Tadeusz Grochowski
Czas trwania: 30 minut
Opis: Do miasteczka nieoczekiwanie przybywa młody człowiek, którego mógłby uchodzić za przeciętnego faceta, gdyby spod czarnego kapelusza nie wystawały mu pięknie zakręcone pejsy. Gość mimowolnie przypomina mieszkańcom świat, który nie istnieje od tak dawna, że wielu z nich ma prawo sądzić, że nie istniał nigdy. Ludzie zwierzają mu się w konfidencji, jakby chcieli oczyścić mózgi ze wspomnień lub zasłyszanych opowieści. Kiedy wyjedzie, miasteczko nie będzie już takie samo jak przedtem, a już na pewno przez najbliższe dwa tygodnie.
|
|
Repertuar
Wydarzenia
zapisy trwają do 4 października! Ważna informacja! październik 2024 - czerwiec 2025
Kino
|