Przestrzeń Wymiany Działań ARTERIA odkrywając egzotyczne, ciekawe formalnie kino azjatyckie przygotowuje istną ucztę dla kinomanów. Festiwal odbędzie się w dniach 2 - 5 października w kinach Muranów i Kinoteka w Warszawie. Pokazy odbędą się także w innych miastach Polski: w Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i Krakowie. Zaprezentujemy nowe filmy, nigdy wcześniej nie pokazywane w Polsce, jak i klasyczne arcydzieła wietnamskiej kinematografii. Festiwal wzbogacą liczne spotkania z twórcami i gośćmi, wykłady, panele dyskusyjne. Poruszymy na nich temat interesującej kinematografii tego kraju ale przede wszystkim sytuacji Wietnamczyków w Polsce i na świecie. Tak jak podczas pierwszej edycji kino zamieni się w wietnamski pałac, we foyer unosić się będzie zapach jaśminowej herbaty, wietnamskich przysmaków i sandałowych kadzideł.
Projekt ma wyraźnie społeczny wymiar, kino jest tu wykorzystane jako doskonały instrument poznawczy. Program przygotowywany jest pod kontem szerokiego ukazania wietnamskiej kultury, a seanse filmowe są pretekstem do dyskusji. W programie znajdą się nie tylko filmy tworzone przez wietnamskich artystów, ale także obrazy ukazujące punkt widzenia z zewnątrz, z innych krajów i kultur. Wietnamczycy są najliczniejszą mniejszością narodową w Warszawie, jedną z największych w Polsce. Choć żyje ich tu około pięćdziesięciu tysięcy pozostają mało widoczni. Kojarzeni są z azjatyckimi barami oraz stoiskami odzieżowymi na bazarach. Intrygują swoją egzotyczną urodą i kulturą. Asymilują się powoli, być może dlatego niewiele osób wie, że w Polsce prężnie działa wietnamska liga futbolowa, że nieopodal Stadionu X-lecia w Warszawie stoi buddyjska Pagoda na jednej nodze, albo że Wietnamczycy hucznie świętują nadejście każdego nowego roku dopiero w lutym.
Festiwalowi towarzyszy konkurs fotografii poświęconej społeczności wietnamskiej w Polsce
Orientuj się!. Konkurs adresowany jest zarówno do Polaków, jak i do Wietnamczyków. Finał będzie miał miejsce podczas październikowych pokazów festiwalu. Prace konkursu oceniać będzie jury, w którym zasiądą: Kinga Kenig, Krzysztof Miller, Marcin Wrona, Anna Okrasko i Thanh Quoc Nguyen.
Ważnym elementem tegorocznego festiwalu będzie panel edukacyjny. M.in. we współpracy z Biurem Edukacji UMSW przygotowujemy cykl spotkań i warsztatów z nauczycielami, którzy coraz częściej stykają się z wietnamskimi uczniami. Brak wiedzy, kłopoty komunikacyjne bardzo często utrudniają pracę. Panel edukacyjny i zajęcia edukacji filmowej dostarczy nauczycielom świadomości i konkretnych narzędzi.
Przedstawiamy 2. Festiwal Filmów Wietnamskich "Kino w pięciu smakach":
- Smak egzotyki. Takiego miksu oszałamiających pejzaży, melodyjnego języka, gęstego powietrza i czarujących portretów nie może zaoferować żadna inna kinematografia. Bo nie ma na świecie drugiej Zatoki Halong ani miasta jezior Hanoi.
- Smak historii. Bolesna historia tego kraju, jakże podobna do naszej, szokuje i wstrząsa. Kino pomoże ją poznać i zrozumieć.
- Smak dialogu. Kino silnie pobudza kubki dyskusji. Panele spotkań z gośćmi między projekcjami pomogą je nasycić wartościowymi rozmowami i wymianą poglądów.
- Smak odkrycia. Społeczność wietnamska stanowi najliczniejszą grupę cudzoziemców żyjącą w Polsce, a jej kultura i obyczaje są ciągle nieznane. A tak dużo jest do odkrycia.
- Smak premiery. Nie ma w kinie nic smaczniejszego niż film, którego nikt wcześniej w Polsce nie widział i pewnie długo nie zobaczy. Egzotyczne dania filmowe - w Polsce już w październiku 2008 roku!
Więcej informacji:
www.piecsmakow.pl