"Rumuńskim kinem, które wciąż kojarzy się z głęboką prowincją Europy, zachwyca się teraz cały świat. Mówi się nawet o rumuńskiej Nowej Fali, która na wzór francuskiej czy czeskiej zaczyna wywierać wpływ na rozwój X Muzy.(...) (Janusz Wróblewski "Rumun potrafi" Polityka (nr 38 z 22.09.2007)
Kino Charlie oraz Rumuński Instytut Kultury zapraszają na trzydniowy finał całorocznego przeglądu najlepszych dokonań rumuńskiego kina fabularnego i dokumentalnego ostatnich lat, takich reżyserów, jak Cristi Puiu, Radu Muntean, Radu Gabrea, Nae Caranfil, Cristian Mungiu, Napoleon Helmis, Florin Iepan.
Większość z prezentowanych filmów nigdy wcześniej nie gościła na ekranach polskich kin.
Dla ułatwienia odbioru wszystkie filmy prezentowane będą z polskimi napisami.
W PROGRAMIE:
California Dreamin' (film niedokończony) (2007)
Reżyseria: Cristian Nemescu
Scenariusz: Catherine Linstrum, Cristian Nemescu, Tudor Voican
Zdjęcia: Liviu Mărghidan
Montaż: Cătălin Cristuţiu
Czas: 155 min.
Obsada: Armand Assante, Jamie Elman, Răzvan Vasilescu, Maria Dinulescu, Ion Săpdaru, Jamie Elman, Alexandru Mărgineanu, Laura Voicu, Andi Vasluianu, Gabriel Spahiu, Cătălina Mustaţă, Bart Sidles
Akcja ostatniego, niedokończonego filmu Cristiana Nemescu oparta jest na autentycznych wydarzeniach z 1999r z czasów wojny w Jugosławii. Zawiadowca stacji kolejowej w malutkiej wiosce na południu Rumunii (Răzvan Vasilescu), człowiek z zasadami, a jednocześnie bezgranicznie skorumpowany, zatrzymuje pociąg NATO przewożący sprzęt wojenny do Kosowa. Transport nie posiada odpowiednich dokumentów, a odbywa się jedynie na podstawie ustnej zgody jakiegoś podrzędnego urzędnika rumuńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Nieoczekiwany postój Amerykanów przeobraża zapadłą wieś w "krainę wszelkich możliwości".
Pomiędzy Moniką - córką zawiadowcy stacji (Maria Dinulescu), której największym marzeniem jest wyrwanie się ze wsi, a przystojnym sierżantem McLarenem (Jamie Elman) zawiązuje się delikatną nić uczucia. Wobec braku możliwości kontynuowania podróży, dowódca amerykański - kapitan Jones (Armand Assante), organizuje bunt mieszkańców przeciwko zawiadowcy stacji. Ostatecznie pociąg rusza pozostawiając za sobą wieś ogarniętą anarchią.
Nagroda "Un Certain Regard" na Miedzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, - 2007r.
"Przez całe lata swojej pracy w teatrze, kinie i telewizji, na palcach ręki mogłem zliczyć talenty, które pozostawiły na mnie niezatarte wspomnienia. Jeden z nich to właśnie Cristian Nemescu." - konkluduje Armand Assante .
Czy jestem szczęśliwy?
rum. Sunt norocos...?, rom. Me sem baxtalo...?
Rumunia, 2008, 52 min.
Reżyseria: Tudor Giurgiu i Oana Giurgiu
Występują: Nicu Dumitru, Toma Peiu i in.
Film prezentuje obraz społeczności romskiej w Rumunii, widzianej oczyma dwóch nastolatków - Rumuna i Roma - którzy stają się reporterami. Główni bohaterowie - Nicu Dumitru (Rom) i Tom Peiu (Rumun) - podróżują przez dziesięć dni i odwiedzają romskie wioski. Podczas tej wyprawy "reporterzy" poprzez dyskusje i komentarze, starają się wytłumaczyć, indywidualnie i wspólnie, że tematem ich podróży są doświadczenia z ich życia.
|
Reszta jest milczeniem
rum. Restul e tăcere, ang. Rest is silence
Rumunia, 2007, 149 min.
Reżyseria: Nae Caranfil
Scenariusz: Nae Caranfil
Zdjęcia: Marius Panduru
Produkcja: Domino Film
Obsada: Marius Florea Vizante, Mirela Zetea, Valentin Popescu, Silviu Biriş, Vlad Popescu, Florin Zamfirescu, Ioana Bulcă
Nagrody: Druga nagroda za scenariusz - the Hartley-Merrill International Screenwriting Competition, Los Angeles 1999
W latach 1911-12 rumuński reżyser Grigore Brezianu i rekin finansowy Leon Popescu nakręcili wspólnie dwu godzinny film "Niepodległość Rumunii", chcąc jak najwierniej oddać realia rozgrywającej się w 1877 roku wojny o niepodległość.
Film Reszta jest milczeniem jest wolną adaptacją rozgrywającej się przed stu laty historii powstawania tego filmu.
Bohaterem filmu jest Grig, syn gwiazdy Teatru Narodowego. Niestety, nie może on równać się z ojcem - jest za niski by występować na scenie, zbyt nieśmiały wobec kobiet, prowadzi nieumiarkowany tryb życia. Grig chce jednak popełnić wielki i niewybaczalny w oczach ojca błąd - pragnie wyreżyserować film, który ma być najsłynniejszą i najdłuższą produkcją, jaką kiedykolwiek zrealizowano, wierną rekonstrukcją mającej miejsce przed 35 laty wojny z Turkami...
Sponsorem całego przedsięwzięcia staje się Leon, lokalny magnat owładnięty mesjańskim delirium i nazywający się Patronem Sztuk. Zostaje on protektorem Griga, jego nauczycielem, zastępczym ojcem, nieuczciwym partnerem i życiowym wrogiem. Ale czy Gaumode, francuska firma kontrolująca rynek kinematografii niemal w całej Europie, może pozwolić sobie na współzawodnictwo z niezależną produkcją o podobnym rozmachu? A jeśli tak, to czy Grig zyska przez to zwycięstwo oraz uznanie ojca?