PRZEGLĄD FILMÓW KUBAŃSKICH W RAMACH II MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU SALSY KUBAŃSKIEJ FESTIVAL CUBANO
2-3 maja 2011 r., Kino Charlie
WSTĘP: 10 zł, dla posiadaczy karnetów na cały Festival Cubano bilety po 5 zł!
Wstęp
Program
Filmy
FILMY:
HABANA BLUES, reż. Benito Zambrano
Dwaj młodzi kubańscy muzycy - Ruy i Tito - mają to samo marzenie: osiągnąć sukces i sławę i... jak najszybciej wyjechać z Hawany. Ruy mieszka z Caridad i dwojgiem dzieci. Mimo, że się kochają, ich związek zmierza ku końcowi. Tito mieszka razem z babcią. Kiedy muzycy przygotowują swój pierwszy wielki koncert, dowiadują się, że Martha i Lorenzo - para hiszpańskich producentów muzycznych szuka talentów na Kubie. To może być dla nich wielka szansa na odmianę losu, dlatego postanawiają podbić serca Hiszpanów. Okazuje się jednak, że producenci w "wolnego świata" nie są bezinteresowni.
Jedną z większych atrakcji filmu jest rzadka możliwość ujrzenia prawdziwego życia młodych Kubańczyków. Kręcąc film Zambrano przeprowadził wywiady z pięćdziesięcioma zespołami muzycznymi, a filmowe poszukiwania hiszpańskich producentów odkrywają przed widzem całe bogactwo kubańskiej undergroundowej sceny muzycznej.
|
SUITE HAWANA, reż. Fernando Pérez
Intymny portret miasta, który w pełni oddaje charakter jego mieszkańców i realia ich życia codziennego. Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednego długiego dnia, w trakcie którego kamera towarzyszy kilku spokrewnionym bądź zaprzyjaźnionym osobom. Dokumentalny film jednego z najlepszych kubańskich reżyserów, Fernando Pereza otworzył 51. edycję festiwalu w San Sebastian i zdobył tam Nagrodę SIGNIS (Signis World Catholic Association For Communication Award). Prezentowany był również na festiwalu w Kartaginie, Marakeszu oraz Hawanie, gdzie zdobył aż 12 nagród, w tym dla najlepszego reżysera.
|
BUENA VISTA SOCIAL CLUB, reż. Wim Wenders
Film dokumentalny poświęcony grupie wiekowych muzyków kubańskich, którzy przed wieloma laty grywali ludową muzykę rytmiczną w hawańskim klubie. Kamera poszukuje lokalu, w którym odbywały się koncerty, pokazuje współczesne życie dawnych gwiazd, rejestruje wywiady. Momentem kulminacyjnym jest koncert weteranów w nowojorskim Carnegie Hall.
Jest to bardzo sugestywna opowieść o muzyce, której pewnie w takiej formie by już nie było, gdyby nie rewolucyjny eksperyment Fidela Castro i blokada kulturalna wyspy. Muzyce, która w niezmienionej formie i manierze przetrwała kilkadziesiąt lat.
|
CUBA FELIZ, reż. Karim Dridi
Historia mężczyzny, który miał marzenia. Ten człowiek to Gallo - uliczny śpiewak, który szuka spełnienia tych marzeń po całej Kubie. Gallo wkracza w samo jądro muzycznych legend: gwiazd salsy, raperów ze slumsów, bandów hałaśliwych, starych ludzi, śpiewaków bolero, muzyków improwizujących jazz, mistycznych bębnów i wiejskich rewelersów... Na ścieżkach i drogach, na autostradach, w pociągach i na podwórzach zatłoczonych ulic muzyka miesza się ze stylem Gallo, który pieśni znane mu na pamięć zamienia w magiczne momenty. Podczas swej podróży po Kubie nasz pieśniarz spotyka rodzinę muzyków, którzy przyjmują go jak brata i ruszają z nim w dalszą drogę. Człowiek, którego jedynym bagażem jest futerał na gitarę i który jest całkowicie oddalony od struktur społecznych, otwiera się na ludzi. Znajduje radość w muzyce, tańcu i improwizacji, odkrywa emocje towarzyszące grze na trąbce i nuceniu z przyjaciółmi zwykłych piosenek. Lecz rzeczywistość nie jest mu przychylna. Życie nie jest tak radosne jak w piosenkach i tak słodkie jak w mistycznych śpiewach.
|
|
|
Repertuar
Wydarzenia
31 grudnia od godz 18:30 14, 21, 28 GRUDNIA GODZ 17:00 zapisy trwają do 4 października! Ważna informacja! październik 2024 - czerwiec 2025
Kino
|
| |
Kupujesz bilet online? Możesz okazać go na telefonie, przed wejściem na salę
www.OpenCinema.pl
Zapraszamy do współpracy przy organizacji kina letniego
|