NAJLEPSZE KĄSKI FILMOWE
IV FESTIWALU ZWIASTUNÓW FILMOWYCH W WAŁBRZYCHU
1. "Bez wstydu" - pokaz przedpremierowy !!!
Długo wyczekiwany film Filipa Marczewskiego w Wałbrzychu będzie miał swój pokaz przedpremierowy. Jedna z najciekawszych propozycji tegorocznego festiwalu w Gdyni. W Wałbrzychu - 13 lipca, w kinach całej Polski - dopiero 3 sierpnia. Debiut fabularny Filipa Marczewskiego, autora nagradzanego na świecie krótkometrażowego "Melodramatu".
W rolach głównych - Mateusz Kościukiewicz i Agnieszka Grochowska. Zdjęcia do filmu realizowane były m.in. na terenie Wałbrzycha.
2. Wałbrzych w filmie.
Na 4. Festiwalu Zwiastunów Filmowych Wałbrzych wystąpi jako jeden z gości specjalnych. Wałbrzyskie ulice, podwórka i mieszkania zobaczy w trzech filmach - "Bez wstydu"
F. Marczewskiego, "Komorniku" F. Falka i "Sztuczkach" A. Jakimowskiego. W każdym z tych filmów miasto nabiera innego charakteru. O tym, dlaczego filmowcy decydują się na realizację filmu w Wałbrzychu porozmawiamy z Filipem Marczewskim i Andrzejem Jakimowskim.
3. "Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia, "Władca Pierścieni. Dwie wieże" i "Władca Pierścieni. Powrót Króla" - te kultowe już tytuły fantastycznej trylogii filmowej zobaczymy w ramach wałbrzyskiego festiwalu. Gratka dla koneserów - pierwszą i drugą część trylogii zobaczymy w unikatowej, rozszerzonej wersji !!!
4. "Noise and resistance".
Unikatowy pokaz specjalny filmy "Noise and resistance" połączony będzie ze zbiórką pieniędzy na rzecz nielegalnie przetrzymywanych rosyjskich antyfaszystów. Wałbrzych będzie kolejnym (po Warszawie i Lublinie) miejscu, w którym widzowie będą mieli szansę zobaczyć wypełniony muzyką film o kulturze alternatywnej i niebezpieczeństwie posiadania własnego zdania
Dla wielbicieli muzyki i
wolności. "Noise and Resistance" - tak dobrze brzmiącego punk rocka nie słyszałeś od lat!
5. "Zemsta dr La Morte".
Totalna komedia absurdu w reżyserii Artura Tomczaka, autora sagi o dzielnym Inżynierze Walczaku. W Wałbrzychu zobaczymy najnowszą produkcję z cyklu. Geniusz i zarazem szaleniec, Doktor La Morte - osoba szczerze nienawidząca Polski, fanatycznie pragnie wystrzelić nasz kraj w kosmos. Uważa on bowiem Polskę za kraj niepotrzebny na mapie współczesnego świata, głównie ze względu na brak wielkich osiągnięć jej mieszkańców w jakiejkolwiek dziedzinie sztuki czy nauki. Do walki z doktorem staje oczywiście Inżynier Walczak - wielki, oddany sprawie patriota.
6. "Blogersi", reż. Jarosław Rybus.
Film dokumentalny poświęcony kulturze bloga. Czy blogerzy mają władzę? Czy wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością? W jaki sposób blogerzy mogą zmieniać świat? "Mam bloga
i nie zawaham się go użyć" - to hasło jednego z bohaterów filmu, który jest "całodobowym" blogerem.
Autorzy filmu skupili się głównie na jednym wymiarze blogowania - potęgi Internetu
i publikowanych w nim materiałów. W filmie występują blogerzy, znani publicyści, dziennikarze. W filmie nie zobaczymy domowych pieleszy, nie zajrzymy do garnków blogerów - z jednym wyjątkiem...
7. "Wirtualna wojna", reż. Jacek Bławut. Spotkanie z twórcą filmu - Jackiem Bławutem.
Jacek Bławut w swoim nowym dokumencie wniknął do międzynarodowej społeczności graczy, pokazując ich pasję, determinację, a może i uzależnienie. Ił-2 Sturmovik to jeden z najbardziej znanych komputerowych symulatorów lotu. Gracze wcielają się w pilotów maszyn latających podczas drugiej wojny światowej i w czasie rzeczywistym rozgrywają powietrzne bitwy. Bohaterowie dokumentu pochodzą z czterech krajów: Stanów Zjednoczonych, Polski, Niemiec i Rosji. Opowiadają o tym, kim są, wyjaśniają, dlaczego zainteresowali się czasami drugiej wojny światowej. Dla części z nich to jedynie hobby, dla innych treść życia, której poświęcają coraz więcej czasu, rezygnując ze związków czy spotkań z przyjaciółmi. Razem z kolegami z wirtualnej eskadry odbywają szkolenia, spotykają się na organizowanych regularnie zlotach i nienawidzą swoich wrogów - pilotów samolotów z innych krajów czy dywizjonów
8. Warsztaty animacji filmowej.
Dla najmłodszych warsztaty pt. Jak się robi bajkę? Warsztaty z dziećmi poprowadzi Ela Kutela. Dla starszych wielbicieli animacji - warsztaty z Maciejem Karwasem, wykładowcą PWSFTviT w Łodzi.
9. Najsłynniejsze animacje Se-ma-fora.
Powstałe w 1947 roku Studio Filmowe Se-ma-for, znane przede wszystkim z produkcji dla dzieci ma obecnie wiele do zaoferowania także starszym widzom. Na wyjątkowej retrospektywie zaprezentowane zostaną najnowsze produkcje łódzkiego studia. Poza filmami wybitnych twórców takich jak Marek Skrobecki ("Ichthys", "Danny Boy") czy też Bracia Quay ("Maska") pokażemy także dzieła młodych artystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z animacją.
10. Off, jak gorąco.
Produkcje prezentowane podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kina Niezależnego w Łodzi, organizowanego przez Stowarzyszenie Łódź Filmowa i Kino Charlie. Wśród produkcji m.in. "Mama, tata, Bóg i szatan" Pawła Jóźwiaka Rodana. Student reżyserii przeprowadza odważną wiwisekcję, która ma odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jego rodzice się rozwiedli i po którym z nich odziedziczył osobowość. Jego ojciec jest pisarzem powieści pornograficznych
i antyklerykałem, natomiast mama jest fanatyczną zwolenniczką Radia Maryja. Psychologiczne śledztwo z kamerą doprowadzi zarówno do zabawnych, jak i bolesnych wniosków.
11. Produkcje studenckie - PWSFTviT w Łodzi, Szkoła Wajdy i Warszawska Szkoła Filmowa. Wśród nich najlepsze, nagradzane na międzynarodowych festiwalach tytuły.
Łódzka Szkoła Filmowa zaprezentuje zwycięskie filmu festiwalu Łodzią po Wiśle (dwa bloki - Laureaci Łodzią po Wiśle 2004-2011 oraz Laureaci Łodzią po Wiśle 2012). W programie przeglądy filmów łódzkiej uczelni m.in. "Bar na Victorii", dokument Leszka Dawida, autora filmów "Ki", czy wyczekiwanego "Jestem Bogiem", "Melodramat" Filipa Marczewskiego, którego debiut fabularny - "Bez wstydu" zobaczymy na festiwalu w Wałbrzychu a także "Miasto płynie" - kultową już animację Balbiny Bruszewskiej.
W programie przeglądu Szkoły Wajdy - znakomity dokument "Paparazzi" - pierwszy polski film opisujący kulisy budzącego emocje i powszechnie krytykowanego zawody. Pokazuje jedne z najważniejszych w Polsce wydarzeń medialnych roku 2010 z punktu widzenia codziennej pracy paparazziego, Przemysława Stoppy - od polowania na Romana Polańskiego po wydarzenia związane z katastrofą smoleńską. Jednak na pierwszym planie rozgrywa się dramatyczna historia człowieka, który codziennie dokonuje kontrowersyjnych wyborów
i ponosi ich konsekwencje na gruncie emocjonalnym, osobistym, etycznym. Film został nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Filmu Krótkometrażowego 2012.
12. Warszawska Szkoła Filmowa na festiwalu w Wałbrzychu zaprezentuje m.in. "Czego nie wie nikt" w reż. Macieja Prykowskiego. Ballada Macieja Prykowskiego, studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej, o miłości do kina, nieco przewrotnie nawiązująca do arcydzieła Andrzeja Wajdy - "Popiół i Diament". Film opowiada historyjkę skąd w filmie "Popiół i Diament" wziął się biały koń. Całość powstała w ramach obchodów 50-lecia Polskiej Szkoły Filmowej.
13. Euroshorts - replika Europejskiego Festiwalu Fabuły, Dokumentu i Reklamy - najciekawsze krótkie filmy i twórcze reklamy z całego świata. Euroshorts to najciekawsze krótkie filmy i twórcze reklamy z całego świata. Festiwal ma charakter objazdowy, w okresie 20 lat swego istnienia dotarł z krótkimi filmami do ponad 50 polskich miast, zgromadził w salach kinowych prawie pół miliona widzów. Na festiwalu prezentowane były filmy młodych filmowców
z niemal wszystkich krajów świata, a także retrospekcje mistrzów, między innymi Petera Greenawaya, Romana Polańskiego czy Andrzeja Kondratiuka.
Laureatami nagród Euroshorts byli: Magdalena Piekorz, Doug Conant, Michał Marczak, Lucina Gil,Olivier Klein, Filip Marczewski, Mike Vass, Marcos Buccini i inni twórcy. Wielu z nich wspomina Euroshorts jako ważny etap w swojej karierze.
Premiera Euroshorts odbywa się w listopadzie każdego roku, do roku 2010 - w Warszawie, od 2011 - w Gdańsku.
W Wałbrzychu zobaczymy replikę XX edycji festiwalu. Produkcje podzielone zostały na cztery bloki - Smile, Adult and kids, Comment i Think.